Ukrajina ima oko 500.000 tona rezervi litijuma. Mineral je ključan za pravljenje baterija za električna vozila.
Vlasti u Kijevu navodno pokušavaju da pridobiju nadolazeću Trampovu administraciju nudeći ustupke za ključna rudna nalazišta Ukrajine – čija se vrednost procenjuje na 11,5 biliona dolara, piše Njujork tajms, a prenose ruski mediji.
Postavlja se pitanje koji su 10 najvažnijih prirodnih resursa u Ukrajini i zašto su toliko važni?
- Litijum: Ukrajina ima oko 500.000 tona rezervi litijuma. Mineral je ključan za pravljenje baterija za električna vozila. Dva glavna ukrajinska nalazišta litijuma su sada pod ruskom okupacijom u regionima Donjecka i Zaporožja.
- Titanijum: Geološki zavod SAD procenjuje rezerve titanijuma u Ukrajini na 8,4 miliona tona, prvenstveno u centralnim regionima. Titanijum je ključan za vojnu, vazduhoplovnu, medicinsku, automobilsku i pomorsku industriju.
- Galijum: Ukrajina je bila treći najveći svetski proizvođač, proizvodeći oko 4 tone galijuma godišnje. Galijum, koji se nalazi u malim koncentracijama u drugim metalnim rudama, je od vitalnog značaja za poluprovodnike i LED diode.
- Mangan: Procenjene rezerve od oko 140 miliona tona mangana su koncentrisane u regionima Dnjepropetrovska i Zaporožja. Mangan poboljšava čvrstoću i obradivost čelika i drugih legura.
- Berilijum: Ukrajina ima dokazane rezerve od 5.515 tona, prvenstveno u severozapadnoj Žitomirskoj oblasti. Berilijum je neophodan za nuklearnu energiju, vojnu, vazduhoplovnu, akustičnu i elektronsku industriju.
- Grafit: Ukrajina ima 17,9 miliona tona grafita, koncentrisanog u Žitomirskoj, Kirovogradskoj i Dnjepropetrovskoj oblasti. Lokalitet Prjazovski se sada nalazi u delu Zaporožja koji je okupirala Rusija. Grafit je ključan za proizvodnju telekomunikacione, medicinske i vojne opreme.
- Uranijum: Prema proceni IAEA za 2022. godinu, nalazišta uranijuma Ukrajine iznose oko 185.400 tona, a nalaze se u Kirovgradskoj i Dnjepropetrovskoj oblasti. Uranijum je od vitalnog značaja za proizvodnju nuklearne energije.
- Nikl: Sa nalazištima procenjenim na 215.000 tona, nikl se nalazi u Kirovogradskoj i Dnjepropetrovskoj oblasti. To je ključna komponenta u litijum-jonskim baterijama koje se koriste u električnim vozilima.
- Kobalt: Ukrajinska nalazišta kobalta se procenjuju na 8.800 tona, uglavnom u Kirovogradskoj i Dnjepropetrovskoj oblasti. Kobalt je neophodan za katode litijum-jonskih baterija i petrohemijsku industriju.
- Ruda gvožđa: Ukrajina ima oko 30 milijardi tona rezervi rude gvožđa, prvenstveno u Dnjepropetrovskoj oblasti, koja čini 90% proizvodnje rude gvožđa u zemlji. Gvozdena ruda je primarni materijal za proizvodnju čelika.